Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - titulní strana Tajemství staré knihovny - soutěž

Tajemství staré knihovny - soutěž

Zúčastněte se šestého ročníku literární soutěže pro mladé spisovatele Cena Ivony Březinové. Víte, co ukrývají zákoutí plná knih? Napište o tom! Příjem soutěžních prací do 30. dubna.
Tajemství staré knihovny - soutěž

lidé

Tajemství staré knihovny aneb co ukrývají zákoutí plná knih?
Šestý ročník literární soutěže Cena Ivony Březinové

Knihovna. Stará knihovna. Pro někoho oblíbená skříň u dědy a babičky plná knih s kouzelnou starou patinou. Pro jiného nenápadná budova, do které s chutí každý týden dochází brouzdat mezi nekonečnými regály a vyhledávat zapadlé literární skvosty…

Každý si pod slovem knihovna jistě představíme něco jiného. Přesto každý ihned tušíme, o čem se obecně mluví. O místě plném knih. O místě plném příběhů a vzpomínek. O místě, kterým možná prošlo nespočet anonymních lidí, nebo naopak, do kterého mohou nahlížet jen vyvolení jedinci se správným klíčem. Mluvíme o skříni? O celé místnosti, nebo snad o celé budově…? Je na vás, co si do této výzvy dosadíte…

Nadační fond Gabrielis ve spolupráci s Národní knihovnou ČR, Vyšší odbornou školou Publicistiky, literární agenturou MÁM TALENT, a pod patronací spisovatelky Ivony Březinové vyhlašuje šestý ročník literární soutěže Cena Ivony Březinové. Tentokrát navazujeme na oblíbené téma „Tajemství…“. Po školních lavicích, jejichž tajemství jsme odhalovali před časem, se tentokrát vydáme prozkoumat knihovny.

Zadání soutěže:

Napište příběh na téma „Tajemství staré knihovny“. Vydejte se prozkoumat temné kouty zaprášených polic starých skříní plných knih. Nebo do stínů a zákoutí starých knihoven, kam si chodíte půjčovat knížky. Jistě mnozí znáte to okouzlení z nahlížení do zaprášených knih v policích, kam se již roky nikdo nepodíval. Ono napětí, jestli na starých stránkách třeba nenajdete nějaké vpisky, poznámky či tajuplné vzkazy dávných příbuzných, případně neznámých čtenářů před vámi. Nebo máte se starou knihovnou spojeny jiné zážitky a příběhy? Podělte se o ně s námi formou poutavého příběhu.

A nezapomeňte, při psaní povídky se pokuste zapojit co nejvíce přímé řeči. Nechte své zážitky a emoce oživnout kouzlem jazyka, vzájemné komunikace. Není to jednoduché, ale pokuste se aspoň o to!

Ivona Březinová:

„Mám ráda staré knihy, zvlášť ty v deskách potažených kůží, s ornamenty na hřbetu a se zlatou ořízkou. Dýchá z nich dávno uplynulý čas. A když je pak otevřete a vstoupíte do příběhu, jako byste na sobě náhle měli dobový kostým. Zapomenete na mobily, počítače a sociální sítě. Jste jinde, a hlavně jindy. Nikdy mi nevadilo číst texty plné zastaralých pojmů a s větami, jejichž slovosled dneska budí smích. Číst starobylou knihu pro mě znamená stát se aspoň na chvíli součástí minulosti. Ale někdy se takové souznění podaří i s knihou starou sotva pár let. Může být ohmataná, potrhaná, ale možná proto podvědomě cítíte otisky prstů desítek lidí, kteří příběh knihy prožívali před vámi. Knihovny jsou plné takových knih, mnohdy spících, zapomenutých, odsouzených k vyřazení. Ale za vznikem každé z nich je obrovské množství úsilí. Nahlédněte do regálů a nechte na sebe dýchnout tajemnou minulost.

Napište o tom své příběhy a zapojte se do soutěže mladých spisovatelů.

Těšíme se na vaše příběhy. Tak pište.

Kompletní zadání zde >>

Příjem soutěžních prací: od 24. 12. 2023 do 30. 4. 2024