Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2023 Ruská emigrace v Praze (1918–1945)

Ruská emigrace v Praze (1918–1945)

Zveme vás na slavnostní představení knihy Anastazie Kopřivové a Lukáše Babky, které se uskuteční v úterý 6. června 2023 od 17 hodin v Literární kavárně knihkupectví Academia.
Ruská emigrace v Praze (1918–1945)

kniha

Práce nad knihou pro mě byla zároveň vypořádáním dluhu

Anastasie Kopřivová je potomkem ruských emigrantů z období po rozpadu Ruského impéria. Sama se dlouhodobě zabývá osudy Rusů v Československu a nyní jí ve spolupráci s Lukášem Babkou ze Slovanské knihovny vychází kniha Ruská emigrace v Praze (1918−1945): průvodce. Kniha bude slavnostně představena 6. června od 17:00 hodin v Literární kavárně knihkupectví Academia v Praze na Václavském náměstí.

Kniha Russkaja emigracija v Prage (1918–1945): putevoditeľ (Ruská emigrace v Praze (1918–1945): průvodce) přenáší čtenáře do doby, kdy v nově vzniklém Československu našly přechodné útočiště a často trvalý domov tisíce běženců především ruské, ukrajinské a běloruské národnosti poté, co byli nuceni uprchnout za hranice po rozpadu Ruského impéria v roce 1917 a následném ovládnutí Ruska bolševiky. Publikace přibližuje pestrý veřejný život ruské emigrantské komunity v Praze, v níž byla její koncentrace v rámci Československa největší, v letech 1918–1945.

Hlavní autorkou knihy je Anastasie Kopřivová, sama potomek ruských emigrantů, která se osudy Rusů v Československu dlouhodobě zabývá. „Práce nad knihou pro mě nebyla pouze odborným úkolem. Je to zároveň vypořádání dluhu, který splácím své rodině a okruhu jejich a mých ruských přátel. Je poděkováním občanům předválečného Československa, organizátorům Ruské pomocné akce, kteří umožnili ruským a dalším vyhnancům dostudovat a prožít šťastná léta v demokratické společnosti,“ komentuje autorka. Spoluautor svazku Lukáš Babka doplňuje: „Hlavním cílem bylo představit nejdůležitější instituce a organizace, které formovaly bohatý veřejný život ruské meziválečné diaspory a na výčtu nejdůležitějších adres poukázat na její rozprostření v tehdejší Velké Praze.“

Bohatě ilustrovaná kniha představuje celkem 168 položek rozdělených podle svého charakteru (např. spolky, vzdělávací, církevní, vědecké, sportovní i kulturní instituce, obchody, restaurace, ale i pamětní desky) a doplňuje soupis hlavních adres, na nichž se nacházely. Může tak posloužit jako užitečný pomocník při toulkách pražskými ulicemi.