Národní knihovna rozvíjí Wikipedii
Národní knihovna a Wikimedia ČR podepsali memorandum o spolupráci na tvorbě Wikipedie, zpřístupňování databází NK přes Wikidata aj. K podpisu došlo 9. června 2023 v pražském Klementinu, spolu s prvním oficiálním setkáním zástupců Wikimedia Europe – mezinárodního sdružení 26 poboček Wikimedie. Akce se zúčastnil náměstek ministra pro legislativu odpovědný za digitalizaci Ondřej Profant, poslanec Evropského parlamentu Marcel Kolaja a další hosté.
Memorandem strany deklarují zájem spolupracovat na tvorbě internetové encyklopedie Wikipedie a rozvoji dalších projektů Wikimedia ČR. Úsilí Národní knihovny otevírat svá data je dlouhodobé a jeho největším dosavadním úspěchem je zpřístupnění 3 rozsáhlých databází na jaře 2022.
Výkonná ředitelka WM ČR Klára Joklová a generální ředitel NK ČR Tomáš Foltýn podepsali memorandum o partnerství a spolupráci mezi organizacemi 9. června 2023 v Národní knihovně. Program začal v 18:00, k samotnému podpisu došlo v 18:50. Následovala recepce a neformální setkání zástupců evropských poboček Wikimedie, hostů a médií.
„Spolupráci s Národní knihovnou jsme zahájili již v roce 2006 a vzešlo z ní mnoho dobrého. Zpřístupňování digitalizovaných dat a archivů je pravděpodobně nejefektivnějším způsobem, jak jako kulturní instituce v dnešní době otevřít své vědění lidem, a v tom vidím velký smysl. Věřím, že další knihovny, muzea, galerie a archivy budou příkladu Národní knihovny následovat,“ říká výkonná ředitelka WM ČR Klára Joklová.
Národní knihovna bude projekty Wikimedie obohacovat především poskytováním vybraných zdrojů, databází či multimédií (např. fotografií) pod licencí CC BY-SA 4.0, ale také například podporou vzdělávání knihovníků a knihovnic v psaní článků na Wikipedii.
Databáze NK ČR budou nahrávané na svobodné úložiště dat Wikidata, což podpoří generování nových témat slovníkových hesel. Knihovníci a zaměstnanci knihovny mohou dále participovat na jejich odborném zpracování. Spolek Wikimedia ČR bude poskytovat metodickou a projektovou podporu, proškolení a know-how formou přednášek, seminářů, workshopů.
"Národní knihovna ČR si cení především spolupráce na usnadnění přístupu široké veřejnosti k informacím, které jsou důležité pro vzdělání, výzkum a osobní rozvoj. Společně hledáme nové způsoby využití moderních technologií a nástrojů, podporujeme uchovávání, ochranu a propagaci kulturního a historického dědictví," dodává Lenka Maixnerová, náměstkyně sekce Knihovní fondy a služby NK ČR.
Obě strany vnímají projekty Wikimedie jako otevřené veřejné zdroje, které vedou ke všeobecnému rozvoji vzdělanosti a podpoře sdílení svobodných informací pro širokou veřejnost, a to celosvětově, a obsah memoranda přispívá k naplňování poslání Národní knihovny i WM ČR.