Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2022 Svět knihy 2022

Svět knihy 2022

Národní knihovna ČR vás zve na mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy 2022, který se koná ve dnech 9. – 12. 6. 2022 na Výstavišti v Holešovicích.
Svět knihy 2022

Svět knihy logo

 

Nenechte si ujít největší mezinárodní knižní veletrh a literární festival u nás a navštivte program Národní knihovny ČR.

Víte, co se stane, když knihovnu postihne záplava? Kolik fotbalových družstev by obsadili čeští knihovníci? A proč se dříve dávaly na knihy řetězy? Tyto i mnohé další otázky vám zodpoví zábavně naučná stezka Národní knihovny na veletrhu Svět knihy 2022, která vás dovede až na místo, kde rádi odpovíme na všechno, co jste se cestou nedozvěděli.

Odborné panely
9. 6. 2022

15:00
Co najdete v knihovnách ve 21. století?
Odborný garant: Mgr. Jana Linhartová, ředitelka SVKUL

Na tuto a mnoho dalších otázek dostanete odpověď od zajímavých hostů, kteří pomáhají proměňovat české knihovny. Jejich role se za posledních sto let nezměnila, jen se neustále rozšiřuje a pomáhá tak lépe propojovat formální a neformální vzdělávání a podporuje celoživotní učení všem generacím. Hosté pohovoří o nových službách a aktivitách, které se ze škol přesouvají do knihoven. V knihovnách najdete dílny, herny, klubovny, moderní učebny, kromě knih se půjčuje i ruční nářadí, obrazy, sportovní potřeby, hudební nástroje či učební pomůcky. Díky tomu se z klasických půjčoven knih stávají bezpečná vzdělávací, kulturní a komunitní centra pro širokou veřejnost.

Profesní debatu povede Mgr. Martina Košanová, ředitelka Odboru komunikace Národní knihovny ČR. Diskutovat budou PhDr. Jana Zapletalová, místopředsedkyně Asociace školní psychologie, Mgr. Kateřina Valachová, ​exministryně školství, PhDr. Ondřej Hudeček, Městská knihovna v Praze

16:00
Knihovny a digitalizace
odborný garant a moderátor panelu: Mgr. Tomáš Foltýn, generální ředitel NK ČR

Digitalizace knihovních fondů je oblastí, která se v těchto kulturních a vzdělávacích institucích systematicky rozvíjí již téměř po tři desetiletí. Důležitou roli v této oblasti si od prvních fází v 90. letech 20. století drží Národní knihovna ČR. Ta je dlouhodobě odpovědná nejen za standardizaci a metodické vedení digitalizace knihovních fondů, ale i za postupnou realizaci klíčových projektů v této oblasti. Postupně se však podařilo do procesu digitalizace knihovních fondů zahrnout celou řadu dalších institucí - nejen velkých specializovaných či krajských knihoven, ale i knihoven muzeí či regionálních pracovišť. Díky tomuto postupnému rozvoji lze nyní v případě digitalizace směle hovořit o komplexním procesu, který umožňuje ročně zpracovat zhruba 4,5 milionu stran a postupně tak navyšovat celkovou hodnotu více než 100 milionů digitalizovaných stran knihovních dokumentů. Knihovny řeší i důležité otázky spojené nejen s uložením digitálního obsahu či různými možnostmi jeho zpřístupnění, ale zároveň vstupují i do systému vzdělávání či následují svou ambici být přímou oporou moderních principů elektronizace státní správy a digitální gramotnosti obyvatel České republiky. Během panelové diskuze se tak zájemci budou moci přehledně seznámit nejen s bohatou historií a výsledky digitalizace českých knihoven, ale i s úvahami o budoucích krocích směřujících k dalšímu posílení aktivní společenské role knihoven v oblasti digitalizace našeho státu.

Debatovat budou PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. , místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj, vysokoškolský pedagog a informační specialista doc. PhDr. Richard Papík, Ph.D. a ředitelka Svazu knihkupců a nakladatelů Ing. Marcela Turečková.

17:00
Mezinárodní aspekty ochrany a zpřístupňování písemného kulturního dědictví
Odborný garant obsahu a moderátor panelu: Mgr. Adolf Knoll, náměstek GŘ pro vědu, výzkum a mezinárodní vztahy NK ČR

Národní knihovna České republiky získala jako první laureát v historii v roce 2005 světovou cenu UNESCO za své mezinárodní aktivity v oblasti ochrany a zpřístupňování dokumentového kulturního dědictví.
V obou oblastech je aktivní dodnes. Na panelu vystoupí ředitelka odboru ochrany knihovních fondů Ing. Petra Vávrová, Ph. D., a seznámí účastníky s bohatou mezinárodní spoluprací se zahraničními institucemi v oblasti konzervace a restaurování knihovních sbírek. Dále vystoupí ředitel odboru historických a hudebních fondů Mgr. Tomáš Klimek, Ph.D., a bude hovořit o mezinárodní oborové agregaci dat, kterou jako certifikovaný agregátor portálu EUROPEANA provádí digitální knihovna Manuscriptorium, přičemž tato data jsou využívána v mezinárodním měřítku i v rámci dalších aktivit a služeb. Představí rozšířené možnosti využití těchto dat z více než 120 institucí z 23 zemí pro badatelské účely i pro výuku ve školách a rovněž další specializované aplikace a aktivity na bázi moderních technologií s mezinárodním přesahem. Panel poskytne prostor pro diskusi účastníků s panelisty.

Přehled všech doprovodných programů na veletrhu najdete zde >>