Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2022 Zakoupeny vzácné rukopisy skladatelů

Zakoupeny vzácné rukopisy skladatelů

Národní knihovna ČR díky podpoře Ministerstva kultury ČR zakoupila ve vídeňském antikvariátu dva cenné rukopisy českých hudebních skladatelů Antonína Dvořáka a Bedřicha Diviše Webera.
Zakoupeny vzácné rukopisy skladatelů

rukopis

Národní knihovna ČR díky podpoře Ministerstva kultury ČR zakoupila ve vídeňském antikvariátu Inlibris Gilhofer dva cenné rukopisy českých hudebních skladatelů Antonína Dvořáka a Bedřicha Diviše Webera. Oba byly nyní svěřeny do péče Hudebnímu oddělení Národní knihovny.

Rozšiřování sbírek a péče o ně je jednou ze stěžejních aktivit paměťových institucí. Rukopisy dvou výrazných postav české hudby, které NK ČR nyní získala do svých sbírek, představují díky své historické hodnotě akvizice velkého významu.

Prvním novým přírůstkem je dopis skladatele Antonína Dvořáka (1841–1904) z 28. února 1889, tedy z období, kdy se Dvořákovo jméno stávalo světově známým. Skladatel v dopise reaguje na žádost o své nově vydané komorní skladby. Podává zde výčet sedmi kompozic z osmdesátých let 19. století pro housle, klavír a další smyčcové nástroje, které tiskem vydal německý nakladatel Fritz Simrock, a jež Dvořák pravděpodobně odeslal zároveň s dopisem. Podařilo se zjistit, že příjemcem Dvořákova dopisu mohl být anglický houslista William R. G. Bauerkeller (1843–1922), který 4. dubna téhož roku v Manchesteru prokazatelně uspořádal koncert, jehož čistě dvořákovský program sestával ze čtyř z Dvořákem jmenovaných kompozic. A jak dokládá dobová kritika, jednalo se v té době o velmi odvážný a úspěšný podnik.

Druhou akvizici představuje notový rukopis skladatele Bedřicha Diviše Webera (1766–1842). B. D. Weber je s Klementinem, sídlem NK ČR, přímo spjatý, protože v roce 1837 byl jedním ze spoluiniciátorů vzniku tzv. Mozartova památníku, jedinečné sbírky mozartovských notových i nenotových dobových dokumentů, kterou Národní knihovna v areálu bývalého jezuitského kláštera dodnes spravuje. Jako aktivní skladatel se ale Weber věnoval i komponování v mnoha hudebních oblastech, včetně oper a kantát, nebo zpracování českých národních písní. Skladatelův notový rukopis, který knihovna nyní přijala do svých sbírek, pochází patrně z posledního desetiletí 18. století a jedná se o desetistránkový zápis písně Klage eines Maedchens auf dem Grabe ihrer Freundin. Tu Weber složil na slova tehdy velmi oblíbeného německého básníka Ludwiga Höltyho (1748–1776), jehož texty později zhudebnili například i Franz Schubert, Felix Mendelssohn-Bartholdy nebo Johannes Brahms.

Národní knihovna České republiky, coby instituce pečující o odkaz českého kulturního dědictví, potažmo její Hudební oddělení, o získání rukopisů z nabídky vídeňského antikvariátu Inlibris Gilhofer delší dobu usilovalo a díky podpoře zprostředkované programem ISO C Ministerstva kultury ČR se podařilo záměr dovést ke zdárnému konci,“ dodává Martina Košanová, tisková mluvčí NK ČR.