Nacházíte se zde: Úvod Slovanská knihovna Základní informace Aktuality

Aktuality

Půjčovna i studovna Slovanské knihovny jsou od 4. srpna 2014 z důvodů rekonstrukce na dobu neurčitou přestěhovány do provizorních prostor. Přístupné jsou výtahem u zadního schodiště - 3. patro. Informace o dostupnosti a expedici dokumentů najdete zde. Všem uživatelům se omlouváme za zhoršené podmínky.

 

Rekonstrukce centrálního depozitáře v Hostivaři (CDH)

Úplné znepřístupnění části fondu Slovanské knihovny, která je uložena v CDH. více >>

 

depozitar7.jpg

Zveme Vás na mezinárodní sympózium

 

Z Lublaně přes Vídeň do Prahy. Ivan Cankar a jeho současníci (u příležitosti 100. výročí Cankarova úmrtí) / Iz Ljubljane preko Dunaja v Prago. Ivan Cankar in njegovi sodobniki (ob 100-letnici Cankarjeve smrti)

Akce, kterou pořádají Filozofická fakulta Univerzity Karlovy a Slovanská knihovna, se uskuteční 22.–23. listopadu 2018 v hlavním zasedacím sálu Národní knihovny ČR (Klementinum 190, Praha 1, hlavní vchod, první patro). Sympózium se koná pod záštitou Velvyslanectví Slovinské republiky v Praze a s podporou Literárněvědné společnosti v Praze.

Pozvánka

Program

Zveme Vás na výstavu

 

Spřízněni volbou. Podkarpatské a rusínské inspirace a výzvy v české literatuře, věnovanou 100. výročí vzniku Československa.

Výstava, kterou připravily Společnost přátel Podkarpatské Rusi a Slovanská knihovna, je přístupná od 2. 11. 2018 do 10. 1. 2019 ve výstavních prostorách před Všeobecnou studovnou Národní knihovny ČR.

Vernisáž výstavy se uskuteční 1. 11. 2018 od 17 hodin.

Pozvánka - Fotogalerie z vernisáže

 


U příležitosti konání XVI. mezinárodního sjezdu slavistů (Bělehrad, 20.–27. srpna 2018) publikujeme soupisy vědeckých slavistických časopisů registrovaných v roce 2018 při Mezinárodním komitétu slavistů.

 


Nové publikace Slovanské knihovny

Toulky ruskou literaturou: výbor z textů Jiřího Honzíka / Jiří Honzík

1. vyd. – Praha, 2018 – 139 s. – (Publikace Slovanské knihovny; 83) – ISBN 978-80-7050-702-5

Kniha přináší výběr textů věnovaných ruské literatuře z pera významného českého rusisty, literárního vědce, překladatele a básníka doc. Jiřího Honzíka (1924–2018). Jde o průřez autorovou odbornou tvorbou zaměřený jednak na texty málo známé či obtížně dostupné, ale též na texty dosud nepublikované.

Cena: 140,- Kč

Distribuci knihy zajišťuje kromě Slovanské knihovny rovněž internetové knihkupectví Kosmas.cz.

Podrobnější informace

 Upozornění:

V Přírůstcích odborné literatury bylo zpřístupněno nové číslo 3/2018. Obsahuje knihy zpracované v období od června 2018 do srpna 2018 včetně.


Slovanská knihovna je na Facebooku.

 

facebook.png

 

Rekonstrukce centrálního depozitáře v Hostivaři (CDH)

Od pondělí 13. listopadu 2017 dochází k úplnému znepřístupnění části fondu Slovanské knihovny, která je uložena v CDH.

Jde o tato oddělení:

bulharské (sign. B),

běloruské (K),

lužickosrbské (L),

makedonské (Mk),

polské – pouze starší fondy (P),

slovinské (S)

a všeobecnosti, slovníky, encyklopedie (O).

 

Tato část fondu bude nedostupná po celou dobu rekonstrukce hostivařského depozitáře. Nové přírůstky budou zůstávat v Klementinu a budou tedy k dispozici.

 

Změna registrace uživatelů Slovanské knihovny

Od 7. srpna 2017 probíhá postupné slučování registrace uživatelů Slovanské a Národní knihovny. S jedním platným průkazem za jeden registrační poplatek je možné využívat služby obou knihoven.

Vystavování čtenářských průkazů a sjednocování obou kont probíhá jednotně v Hale služeb, ve Slovanské knihovně pak dochází k aktivaci a nastavení místního konta na nový průkaz NK. Čtenářské průkazy se vystavují a prodlužují vždy na období jednoho roku. Stávající průkazy Slovanské knihovny lze využít ještě po celou dobu jejich platnosti.

Před sloučením kont je nutné dořešit všechny závazky vůči Slovanské knihovně, případně je převést na konto nově vytvořené.

Bližší informace přímo v půjčovně Slovanské knihovny.

 

Lukáš Babka