Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - titulní strana Elektronické dodávání dokumentů

Elektronické dodávání dokumentů

Vyjádření generálního ředitele Národní knihovny ČR Martina Kocandy k záležitosti neprodloužení smlouvy na poskytování služby Elektronické dodávání dokumentů.
Elektronické dodávání dokumentů

praporek

Vyjádření generálního ředitele Národní knihovny ČR Martina Kocandy k záležitosti neprodloužení smlouvy na poskytování služby Elektronické dodávání dokumentů.

"Rád bych uvedl na pravou míru informace, které se v posledních dnech objevily. Situace je jiná, než jak ji například pan poslanec Profant prezentuje. Připravovaná smlouva, která je opakovaně zmiňována v uvedeném příspěvku i v některých mediálních vyjádřeních, má primárně řešit zpřístupnění děl nedostupných na trhu (DNNT) - zjednodušeně řečeno: možnost prostřednictvím internetu vstoupit do digitální knihovny a číst si v ní odkudkoliv a ne jen v prostorách příslušné veřejné knihovny. Vyjednávání o této smlouvě se, věřím, chýlí k závěru a Česká republika se alespoň v této oblasti snad stane jedním z evropských průkopníků. Vedle toho zde existuje (existovala) jiná smlouva, která řešila službu “Elektronického dodávaní dokumentů”. Platnost této smlouvy (již asi čtyřikrát prodloužené) vypršela k 31.12.2018. Pravdou je, že kolektivní správce DILIA neakceptoval přání knihoven a rozhodl se smlouvu neprodloužit. Ano, je nám to líto, že DILIA prozatím podmiňuje uzavření nové smlouvy o elektronickém dodávání dokumentů podpisem smlouvy o DNNT, ale není fér z DILIA dělat pijavici, která chce vysávat české knihovny. Jsem přesvědčený, že autoři mají nárok na spravedlivou odměnu za využití jejich díla. A že tato odměna jim jde přes kolektivního správce? A přes koho jiného? Mimochodem - například za výpujčky knih ve veřejných knihovnách platí Národni knihovna prostřednictvím DILIA autorům “obří” sumu 50 haléřů za jednu knihu. Takže když to shrnu - to že od 1. ledna došlo k přerušení poskytování služby elektronického dodávání dokumentů je skutečnou komplikací především pro uživatele vědeckých a akademických knihoven (v loňském roce bylo v rámci této služby poskytnuto asi 6 tisíc kopií), ale nedělejme neprávem z DILIA nenasytného otesánka. Společně s kolegy uděláme maximum pro to, aby se co nejdříve povedlo s DILIA dojednat novou smlouvu o elektronickém dodávání dokumentů, aby tato služba mohla být v českých knihovnách co nejdříve obnovena."