Nacházíte se zde: Úvod Slovanská knihovna Odborné činnosti SLK Semináře, sympózia a kolokvia Vybrané akce pořádané Slovanskou knihovnou v roce 2019

Vybrané akce pořádané Slovanskou knihovnou v roce 2019

Konstantin Jireček a Bulharsko
Beseda věnovaná českému historikovi a diplomatovi, zásadní osobnosti česko-bulharských vztahů Konstantinu Jirečkovi (1854–1918).
spolupořadatelé: Slovanský ústav Akademie věd ČR, v.v.i., Masarykův ústav a Archiv Akademie věd ČR, v.v.i., Bulharský kulturní institut.
termín: 21. února 2019

Sokrovišča russkogo iskusstva v Čechii (Poklady ruského umění v Čechách)
Přednáška historicky umění Julie Jančárkové věnovaná ruskému výtvarnému umění ve sbírkách českých muzeí, galerií a archivů. Akce se uskutečnila jako součást kulturního projektu „Prague Art Weekends“.
spolupořadatel: Prague Art Weekends
termín: 22. února a 15. března 2019

Timur Novikov: umění nové vlny v Leningradu v osmdesátých letech 20. století
Přednáška ruské historičky umění a kurátorky Ruského muzea v Sankt-Petěrburgu Jekatěriny Andrejevové věnovaná neoficiální umělecké leningradské scéně, činnosti umělecké skupiny „Noví umělci“ a jejímu čelnému představiteli Timuru Novikovovi (1958–2002).
termín: 4. března 2019

Sokrovišča russkogo iskusstva v Čechii. Časť 2 – Iľja Repin (Poklady ruského umění v Čechách. Část 2 – Ilja Repin)
Přednáška historičky umění Julie Jančárkové věnovaná tvorbě ruského malíře Ilji Repina a jeho dílům uchovávaným v českých sbírkách. Akce se uskutečnila jako součást kulturního projektu „Prague Art Weekends“.
spolupořadatel: Prague Art Weekends
termín: 22. března 2019

Russkije pejzažisty v češskich sobranijach (Ruští krajináři v českých sbírkách)
Přednáška historicky umění Julie Jančárkové věnovaná příkladům ruské krajinomalby uchovávaným ve sbírkách českých muzeí, galerií a archivů. Akce se uskutečnila jako součást kulturního projektu „Prague Art Weekends“.
spolupořadatel: Prague Art Weekends
termín: 26. dubna 2019

Interpretace Nabokova. Výzkumy a materiály
Beseda s ruským literárním historikem Andrejem Babikovem konaná u příležitosti vydání knihy Pročtěnije Nabokova. Izyskanija i matěrialy (Sankt-Petěrburg: Izdatel‘stvo Ivana Limbacha, 2019).
termín: 16. května 2019

Současná bulharská literatura. Úspěchy a výzvy
Beseda s ředitelem Národního knižního centra v Sofii Svetlozarem Želevem.
spolupořadatel: Bulharský kulturní institut
termín: 22. května 2019

Dobrodružství dialektologického výzkumu na pomezí střední a východní Evropy
Beseda s Mirosławem Jankowiakem a Michael Vašíčkem (pracovníky Slovanského ústavu AV ČR, v.v.i.) zaměřená na výsledky aktuálního dialektologického výzkumu v Bělorusku, Lotyšsku a na západní Ukrajině a spojená s představením Jankowiakovy knihy Současná běloruská nářečí v Lotyšsku (Praha: Slovanský ústav AV ČR, 2018).
hlavní pořadatel: Slovanský ústav Akademie věd ČR, v.v.i.
termín: 13. listopadu 2019

Lukáš Babka