Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - titulní strana Výstava: „Jménem běloruského národa…“

Výstava: „Jménem běloruského národa…“

100 let od příchodu exilové vlády Běloruské lidové republiky do Prahy připomene výstava, kterou pořádají Běloruský institut v Praze a Národní knihovna ČR - Slovanská knihovna.
Výstava: „Jménem běloruského národa…“

obraz

Slovanská knihovna si vás dovoluje pozvat na výstavu

„Jménem běloruského národa…“ (100 let od příchodu exilové vlády Běloruské lidové republiky do Prahy)

Výstava bude přístupná do 29. prosince 2023 v provozní době knihovny (pondělí - sobota 9-19 hod.)

Komentované prohlídky s autory výstavy se uskuteční v sobotu 25. 11. 2023 od 12:00 (v češtině) a v pondělí 4. 12. 2023 od 12:00 (v běloruštině). Setkání účastníků v recepci Klementina.

Autoři výstavy: Siarhei Knyrevich a Pavel Kotau

Pořádají Běloruský institut v Praze a Národní knihovna České republiky - Slovanská knihovna

V pondělí 25. března 1918 byla v Minsku vyhlášena samostatnost Běloruské lidové republiky (BLR). Dobové okolnosti však myšlence svobodného demokratického státu nepřály a vláda BLR byla po roce své existence nucena odejít do exilu. V listopadu 1923 se místem působení exilové vlády stala Praha. Ta se tak na další dvě desetiletí stala politickým centrem běloruské emigrace, která se nevzdávala ideálu státní samostatnosti. Výstava seznamuje s důležitými okamžiky zápasu o běloruskou státnost a přibližuje běloruský politický a kulturní život v prvorepublikové Praze.

Výstava je věnovaná stému výročí od přesunu Rady Běloruské lidové republiky z litevského Kaunasu do Prahy v listopadu 1923. Ta se tak na další dvě desetiletí stala politickým centrem běloruské emigrace, která udržovala naději na ustavení svobodného a demokratického Běloruska.