Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - titulní strana Kramerius 3 je opět v provozu

Kramerius 3 je opět v provozu

Po kybernetickém útoku, který Národní knihovnu ČR postihl na jaře letošního roku, si nyní uživatelé mohou opět prohlížet obsah digitální knihovny Kramerius 3.
Kramerius 3 je opět v provozu

lupa

Digitální knihovna Kramerius 3 je znovu funkční. Po kybernetickém útoku, který Národní knihovnu ČR postihl na jaře letošního roku, je nyní Kramerius 3 opět v provozu a uživatelé si tak mohou prohlížet jeho digitalizovaný obsah.
Kramerius 3 je starší verzí digitální knihovny, kterou provozuje Národní knihovna ČR. Tato knihovna obsahuje více než 8 milionů zdigitalizovaných stran knih a periodik, a to nejen v českém, ale i v německém a ruském jazyce. Od novější verze digitální knihovny, Krameria 5, se liší především obsahem – například Národní listy, kde jako redaktoři působili Jan Neruda, Vítězslav Hálek, či bratři Karel a Josef Čapkové, jsou dostupné pouze v Krameriovi 3. Obsah Krameria 3 se ovšem postupně převádí do digitální knihovny Kramerius 5.

Digitální knihovna Kramerius 3 je dostupná na adrese http://kramerius.nkp.cz/ a funkční jsou též odkazy z online katalogu NK ČR. Obsah Krameria 3 je k dispozici ve stejném rozsahu, jako byl před přerušením provozu, tedy do května 2021.