Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality Ohlédnutí za veletrhem Svět knihy Praha 2023

Ohlédnutí za veletrhem Svět knihy Praha 2023

Národní knihovna ČR se ve dnech 11.- 14. května představila na veletrhu Svět knihy Praha 2023 jako tradiční informační instituce, ovšem plná moderních technologií a digitalizovaných dat.
Ohlédnutí za veletrhem Svět knihy Praha 2023

Svět knihy 2023

Národní knihovna ČR se na veletrhu Svět knihy Praha představila jako tradiční informační instituce, ovšem plná moderních technologií a digitalizovaných dat. Prezentace NK ČR umožnila náhled do minulosti, současnosti i budoucnosti knihoven. Svět knihy Praha 2023 se uskutečnil ve dnech 11. až 14. května 2023 na Výstavišti Praha Holešovice.

 

 

„Novinkou, kterou chceme na veletrhu představit, je aplikace Besedník. Jedná se o webovou platformu, která zprostředkuje knihovnám kontakty na autory literárních děl a autorům kontakty na pořadatele a usnadní komunikaci při přípravě besed, autorských čtení, workshopů, autogramiád a dalších aktivit. Poradíme, jak se registrovat, jak s Besedníkem pracovat a zodpovíme veškeré dotazy,“ řekla Martina Košanová, ředitelka Odboru komunikace Národní knihovny ČR. Aplikace je určena především pro pořadatele besed a autorských čtení, ale i autorům, ilustrátorům či předkladatelům.

Nejen Besedník, ale i celý stánek Národní knihovny ČR na veletrhu Svět knihy Praha by měl být především místem setkávání, besedování, nostalgického vzpomínání na dobu vysokoškolských studií strávenou ve všeobecné studovně, předávání informací a představování služeb NK ČR. „Naše prezentace je koncipována tak, aby ukázala prolínání minulosti a budoucnosti knihoven a také různé formy přístupu k informacím. Na jedné straně je to lístkový katalog vybavený katalogizačními papírovými lístky a vedle něj moderní prostředky komunikace v podobě multifunkční dotykové obrazovky s digitalizovanými fondy. Chceme poukázat na kontrastní přerod technologií užívaných informačními institucemi, ale také na transformaci společenských funkcí knihoven,“ uvedla prezentaci Národní knihovny ČR Martina Košanová.

Součástí veletrhu je již tradičně Profesní fórum, do kterého NK ČR přispěla čtyřmi přednáškami.

 • Registr českých knih - knižní metadata a možnosti jejich využití a sdílení - 11. května 2023 12:00-12:50
  Informace o připravované platformě pro vytváření a sdílení kvalitních knižních metadat, která by měla umožnit správu identifikátorů ISBN a ISMN, metadatový editor pro vytváření nakladatelských záznamů ve formátu ONIX včetně možnosti nahrání celých souborů, informace o knižních novinkách, vytváření různých statistik pro potřeby SČKN a MK ČR, sdílení metadat mezi nakladateli, knižní distribucí, knihkupci a knihovnami.
  Po přednášce bude možné konzultovat problematiku přidělování identifikátorů ISBN a ISMN s odborníky z Národní knihovny ČR.
  Svaz českých knihkupců a nakladatelů, Národní knihovna ČR
 • České a německé knihovny spolupracují - 11. května 2023 15:00-15:50
  Země, které spolu sousedí, které sdílejí hranice i historii, které sdílejí zájem o rozvoj   knihovnictví. Představíme vám několik projektů, které tento zájem "o věci společné" přetavily v poutavé literární expedice za hranice a zpřetrhané nitě historie i regionu navazují zpátky díky kulturnímu sblížení.
  Odborný garant: Sdružení knihoven ČR. Moderátor panelu: Martina Košanová, ředitelka Odboru komunikace Národní knihovny ČR
  Národní knihovna ČR, Sdružení knihoven ČR
 • Gramotnosti a kompetence dětí a teenagerů (nejen v zrcadle výzkumů) - 11. května 2023 16:00-16:50
  Národní knihovna ČR provádí periodicky celorepublikové výzkumy čtenářství. Aktuálně je k dispozici výzkumná publikace prezentující výsledky s názvem "České děti a mládež jako čtenáři v době pandemie 2021". Jaká data výzkum přinesl? Jakou roli zaujímají knihovny? Dokáže veřejný prostor s výsledky výzkumů pracovat? Na tyto a další otázky bude hledat odpovědi odborný panel s účastí expertů na čtenářskou a informační gramotnost.
  Odborná garantka a moderátorka panelu: Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D. (Katedra informačních studií a knihovnictví, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity, Brno)
  Národní knihovna ČR, Katedra informačních studií a knihovnictví Filozofická fakulta Masarykovy univerzity
 • Udržitelnost v knihovnách/ Sdílení příkladů dobré praxe - 11. května 2023 17:00-17:50
  Ohlédnutí za dvěma roky implementace Cílů udržitelného rozvoje do českých a slovenských knihoven ČR. Inspirativní setkání zástupců knihoven všech velikostí, malých nakladatelství a Ministerstva životního prostředí ČR a jejich příklady dobré praxe i nevydařených projektů.
  Odborný garant: Mgr. Ondřej Hudeček
  Národní knihovna ČR, Udržitelnost v knihovnách