Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality Osobnosti Ukrajinské svobodné univerzity

Osobnosti Ukrajinské svobodné univerzity

Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy "(Ne)šťastná Ukrajina. Osobnosti Ukrajinské svobodné univerzity v Praze 1921–1945", která se koná 7. září 2021 v 17.30 hodin v NK ČR.
Osobnosti Ukrajinské svobodné univerzity

emblém

Výstava "(Ne)šťastná Ukrajina. Osobnosti Ukrajinské svobodné univerzity v Praze 1921–1945", kterou připravilo Collegium Europaeum, výzkumná skupina pro dějiny evropského myšlení FF UK & FLÚ AV ČR, se koná u příležitosti dvojího stoletého jubilea: založení Ukrajinské svobodné univerzity a zahájení tzv. ruské pomocné akce – programu československé státní finanční a organizační pomoci uprchlíkům z rozpadlého Ruského impéria. Univerzita vznikla na počátku roku 1921 ve Vídni, záhy přesídlila do Prahy. Zde se stala důležitým intelektuálním a kulturním střediskem prvorepublikového Československa. Od roku 1945 sídlí v německém Mnichově.

Prostřednictvím medailonů čelných ukrajinských vědců a intelektuálů přibližují autoři výstavy Petr Hlaváček a Mychajlo Fesenko osudy ukrajinského exilu v turbulencích první poloviny 20. století a jeho přínos české i evropské vědě a kultuře. Poprvé byla výstava představena v roce 2015 na FF UK, kdy vyšla i stejnojmenná doprovodná kniha, aktuální instalaci připravily Collegium Europaeum, Slovanská knihovna a Velvyslanectví Ukrajiny v České republice.

Výstavní chodba v přízemí (vchod A)
Po - so 9.00 - 19.00 hod.
Vstup na výstavu pouze s platným čtenářským průkazem NK nebo s platnou jednodenní vstupenkou v provozní době NK
Pro čtenáře NK vstup zdarma

Plakát - Pozvánka