Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality K výročí významných astronomů

K výročí významných astronomů

Zveme vás na přednášku Jany Vackářové nazvanou "Knihy Tychona Brahe a Johanna Keplera ve fondech klementinské knihovny", která se koná 5. října 2021 v Zasedacím sále NK.
K výročí významných astronomů

globus

Oddělení rukopisů a starých tisků připravilo cyklus přednášek, na nichž veřejnosti přibližuje zajímavá témata z oboru historických fondů a představuje některé mimořádné dokumenty ze svých sbírek. V rámci každé přednášky bude možné zhlédnout originály vzácných historických rukopisů či tisků, kterými bude listovat přednášející či jeho/ její odborný asistent.

Knihy Tychona Brahe a Johanna Keplera ve fondech klementinské knihovny: Glosy k výročí významných astronomů. (Jana Vackářová)
5. 10. 2021 od 17.00 Zasedací sál, 1. patro (vchod A). Vstup zdarma.

 

S přednáškou jsou tematicky spojeny exponáty měsíce října Almagestum novum G. B. Riccioliho (1651) a Cometographia Johanna Hevelia (1688) – dvě astronomická díla dochovaná ve sbírkách Národní knihovny ČR. Riccioli se zabývá zejména tehdy známými představami o uspořádání vesmíru od Ptolemaia až k jeho vlastnímu modelu a Hevelius pojednává o kometách. Úvodní rytiny jsou nejen krásné, ale obsahují i mnoho symbolických náznaků k tématu knihy.
6. 10. - 31. 10. 2021 Předsálí Všeobecné studovny, přízemí (vchod A), po-so: 9.00-19.00. Vstupné 10 Kč (čtenáři NK ČR zdarma)