Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality Pruské intermezzo v kartografii Čech

Pruské intermezzo v kartografii Čech

Srdečně vás zveme na přednášku věnovanou mapám, na nichž kartografové pruské a saské armády zpracovali dílčí oblasti středních, severních a východních Čech - 1. 2. 2022.
Pruské intermezzo v kartografii Čech

mapa

Zveme vás na další přednášku z cyklu Z klementinských pokladů (cyklus přednášek Odd. rukopisů a starých tisků).

1. 2. 2022 Zasedací sál, 1. patro (vchod A), od 17 hod., vstup zdarma
Přednáší: Jan Sobotka

V souvislosti s válkou o dědictví bavorské 1778-1779 bylo vydáno několik map, na nichž kartografové pruské a saské armády zpracovali dílčí oblasti středních, severních a východních Čech. Šlo nejen o práce vojensko-historického charakteru, ale také o mapy oblastí možných operací budoucího konfliktu. Mapy vznikaly v období rakouského I. vojenského mapování, a zobrazují tedy krajinu v podstatě z pohledu nepřítele, omezeného situací na bojišti; to se projevuje různými úrovněmi zpracování, případně i orientací mapy. Vzhledem k podrobnému zobrazení konkrétních válečných operací tyto mapy dílem potvrzují, dílem doplňují nejen pruské popisy událostí, ale i rukopisné prameny či regionální pověsti. Problematika pruských map Čech zahrnuje jak otázky užití pramenů rakouského původu, tak i přítomnost převzatých prvků v dílech české kartografie následujícího období.
Na přednášku navazuje únorový exponát měsíce.


Máchovo jezero. [Hennert, Carl Wilhelm]: CARTE CHOROGRAPHIQUE et MILITAIRE de la partie de la SAXE et de la BOHÊME par ou les Armées combinées de Prusse et de Saxe sont entrees en Bohême, aux Ordres de SON ALT: ROI: MGR: LE PRINCE HENRI DE PRUSSE en 1778. [Lipsko, s. n. 1780], výřez.