Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality Nový generální ředitel NK ČR

Nový generální ředitel NK ČR

Ministr kultury Lubomír Zaorálek jmenoval k 1. 5. 2021 dlouholetého zaměstnance Národní knihovny Tomáše Foltýna novým generálním ředitelem Národní knihovny ČR.
Nový generální ředitel NK ČR

T. Foltýn

Ministr kultury Lubomír Zaorálek jmenoval k 1. 5. 2021 dlouholetého zaměstnance Národní knihovny Tomáše Foltýna novým generálním ředitelem Národní knihovny České republiky (NK). Ten zvítězil v otevřeném výběrovém řízení, kterého se zúčastnilo pět kandidátů.

Funkce se Tomáš Foltýn formálně ujímá první pracovní den od jmenování.  Nahradil tak Víta Richtera, který byl dočasně jmenován do čela této významné instituce v červenci minulého roku a vedl ji v době, kdy probíhalo výběrového řízení.

„Jsem rád, že Národní knihovnu po letech povede knihovník - odborník, který ji zná jako málokdo a má tak jasnou představu, kam a jak tuto důležitou státní instituci posunout, zmodernizovat. Nechybí mu ani manažerské zkušenosti, protože v NK řídil velký a důležitý odbor, a zároveň se podílel a vedl za Národní knihovnu řadu mezinárodních výzkumných projektů,“ řekl o budoucím generální řediteli jedné z hlavních příspěvkových organizací ministerstva kultury šéf resortu Lubomír Zaorálek.

„Rád bych poděkoval Vítu Richterovi, který nás skvěle vedl v posledních deseti měsících. A to zejména za jeho aktivní přístup v řešení mnoha záležitostí, se kterými se musel ve své pozici generálního ředitele vypořádat,“ říká Tomáš Foltýn.

„Jsem rád, že se mým nástupcem stává pan Foltýn, který zná chod Národní knihovny velmi dobře a bude tak schopen plnohodnotně pracovat od prvních minut, aniž by se seznamoval s principy a procesy chodu knihovny,“ dodává odstupující generální ředitel Vít Richter.

Mgr. Tomáš Foltýn

Mgr. Tomáš Foltýn je absolventem Filozofické fakulty Univerzity Pardubice, kde v roce 2008 zakončil svá studia magisterským titulem v oboru kulturní dějiny. Od roku 2007 je pracovníkem Národní knihovny ČR. Zde působil nejprve jako projektový manažer v Oddělení digitalizace a následně jako vedoucí Oddělení tvorby a správy metadat. Od února 2012 pracoval na pozici vedoucího Oddělení strategického plánování digitalizace knihovních fondů. V lednu roku 2013 byl jmenován do funkce ředitele Odboru správy fondů, kterou zastával do dnešní doby.

V rámci svých pracovních činností se Mgr. Tomáš Foltýn podílel na řešení mnoha národních a mezinárodních výzkumných projektů, je odborným garantem dotačního programu VISK 7, řádným členem Ústřední knihovnické rady ČR, aktivně působí ve vedení IFLA Digital Humanities/Digital Scholarship Special Interest Group a je také členem programového výboru mezinárodního semináře CASLIN. Ve své profesní dráze se dlouhodobě věnuje problematice správy, ochrany a trvalého uchování novodobých knihovních dokumentů včetně digitálních dat. V poslední době se začal zabývat i oblastí tzv. digital humanities.

Tomáš Foltýn: Strukturovaný životopis LinkedIn profilFoto (tisková kvalita)

Symbolické předání klíče od Národní knihovny ČR