Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality Návštěva norského velvyslance v NK ČR

Návštěva norského velvyslance v NK ČR

Dne 3. září 2021 navštívil Národní knihovnu ČR velvyslanec Norského království v České republice pan Robert Kvile. Hlavním bodem programu bylo jednání o organizaci výstavy ...
Návštěva norského velvyslance v NK ČR

návštěva

Dne 3. září 2021 v odpoledních hodinách navštívil Národní knihovnu ČR velvyslanec Norského království v České republice pan Robert Kvile v doprovodu svého spolupracovníka Terje Bjorna Englunda. Oba pány přivítal generální ředitel NK ČR Tomáš Foltýn.  Hlavním bodem programu bylo jednání o organizaci výstavy ke stoletému výročí vzájemných diplomatických vztahů, která se uskuteční v Klementinu na podzim tohoto roku.

Během jednání byla diskutována i další témata, zejména pak spolupráce NK ČR s norskými institucemi, a to zejména projekty podpořené ze zdrojů EHP a Norských fondů, které NK ČR realizovala v minulosti. Jde  především o projekt Záchrany  neperiodických bohemikálních  dokumentů 19. století ohrožených degradací papíru, jehož výsledky jsou dodnes dostupné v Národní digitální knihovně a dále projekt Knihy znovu nalezené, který je důkazem přímé spolupráce s norskými institucemi (např. nadace Stiftelsen Arkivet). Mluvilo se též o řadě oboustranně přínosných kontaktů s Norskou národní knihovnou, zejména s pracovištěm Mo-I-Rana, které se zabývá především digitalizací a ochranou analogových i digitálních dokumentů.

Pan velvyslanec Robert Kvile má úzký vztah s Národní knihovnou ČR, jelikož zde studoval naše fondy. Součástí této vzácné návštěvy byla i prohlídka Klementina, sbírek Slovanské knihovny a Oddělení rukopisů a starých tisků. Účastníci se rozešli v přátelském duchu a s vírou v další úspěšnou spolupráci mezi oběma institucemi i státy jako takovými.

Fotogalerie >>


Generální ředitel Národní knihovny ČR a velvyslanec Norského království v České republice pan Robert Kvile.
Foto: E. Hodíková, NK ČR