Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality Nakladatelé mohou získat náhradu

Nakladatelé mohou získat náhradu

Knižní nakladatelé nyní mohou získat finanční náhradu za zpřístupnění digitálních knihoven, které v období pandemie od 16. 3. 2020 do 30. 6. 2021 využívali studenti vysokých škol.
Nakladatelé mohou získat náhradu

logo DILIA

Knižní nakladatelé nyní mohou získat finanční náhradu za zpřístupnění digitálních knihoven, které v období pandemie od 16. 3. 2020
do 30. 6. 2021 využívali studenti vysokých škol, pedagogové a výzkumní pracovníci ke studiu, pro přípravu ke zkouškám, zpracování kvalifikačních prací i pro výzkum.

Jedná se o období, v jehož průběhu byly knihovny a v podstatné míře i knihkupectví pro veřejnost uzavřeny. V online režimu bylo prostřednictvím digitálních knihoven k dispozici více než 216 000 svazků digitalizovaných knih, časopisů a novin. Náhradu pro nakladatele ve výši 80 mil. Kč vyjednalo Ministerstvo kultury a schválila vláda (usnesení Vlády ČR č. 238/2021).

Náhrady budou nakladatelům knih rozděleny v souladu s rámcem stanoveným na jednání vlády dne 1. 3. 2021 a vyplaceny podle pravidel dohodnutých mezi Národní knihovnou ČR, DILIA a Svazem českých knihkupců a nakladatelů. Nakladatelé, působící na území České republiky, mohou požádat o tuto náhradu nejpozději do 24. 9. 2021. Podrobný postup pro podání žádosti a pravidla rozdělení náhrad jsou k dispozici na webových stránkách DILIA.