Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality Manuscriptorium jako digitální brána

Manuscriptorium jako digitální brána

Národní knihovna ČR v těchto dnech zpřístupňuje čtvrtou verzi největší digitální knihovny pro historické dokumenty na světě – Manuscriptorium, kterou vyvíjí tým odborníků NK...
Manuscriptorium jako digitální brána

Manuscriptorium

Národní knihovna České republiky v těchto dnech zpřístupňuje čtvrtou verzi největší digitální knihovny pro historické dokumenty na světě – Manuscriptorium. Tuto digitální knihovnu vyvíjí tým odborníků Národní knihovny ČR od roku 1991.

Díky dlouholeté systematické práci týmu expertů z Národní knihovny se podařilo docílit statutu doménového agregátora pro EUROPEANA, což je nejvýznamnější portál pro evropské kulturní dědictví. To znamená, že Manuscriptorium se stalo digitální branou pro středověké rukopisy a inkunábule na celoevropské úrovni s přesahem na jiné kontinenty,“ vysvětluje Tomáš Klimek, ředitel Odboru historických a hudebních fondů NK ČR a dodává, že samotné vytváření digitální knihovny vyžaduje aktivní roli v mezinárodním výzkumu a vývoji v oblasti digital humanities.

Nástroje dostupné v digitální knihovně umožňují jednak využívání stahování dokumentů z různých zdrojů odlišných od Manuscriptoria, jednak postupnou tvorbu vlastních virtuálních sbírek (osobních knihoven). V kombinaci s publikačními nástroji se tím vytváří možnost kooperativního výzkumu a digitálního síťového publikování.

V digitální knihovně, zpřístupňující rukopisy, knihy vytištěné před rokem 1800, historické mapy a barokní grafiky, je v současné době 170 tisíc digitálních dokumentů z více než 240 institucí z 28 zemí světa. Uživatelé mají k dispozici sofistikované vyhledávání i řadu digitálních nástrojů k práci s historickými dokumenty. Knihovna je interoperabilní s dalšími digitálními zdroji a umožňuje badatelskou práci. Součástí Manuscriptoria je rovněž publikační prostředí, kde vznikají virtuální výstavy a články.

Digitální knihovna je přístupná na adrese: www.manuscriptorium.cz