Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality Cena Magnesia za přínos knižní kultuře

Cena Magnesia za přínos knižní kultuře

Dne 17. 4. 2023 obdržel na Nové scéně ND Adolf Knoll, náměstek pro vědu, výzkum a mezinárodní vztahy Národní knihovny ČR zvláštní Cenu Magnesia za přínos knižní kultuře.
Cena Magnesia za přínos knižní kultuře

Adolf Knoll

Dne 17. 4. 2023 obdržel na Nové scéně ND Adolf Knoll, náměstek pro vědu, výzkum a mezinárodní vztahy NK ČR, při předávání cen Magnesia Litera zvláštní Cenu Magnesia za přínos knižní kultuře. Tuto cenu získal za rozvoj digitalizace rukopisů, starých tisků a novin a jejich široké zpřístupnění odborné komunitě i veřejnosti.

Adolf Knoll je spoluautorem prvního datového formátu pro digitalizované rukopisy, staré tisky a noviny (doporučeného v roce 1999 UNESCO), autorem komplexního datového formátu na platformě XML pro digitalizovaná periodika a moderní monografie, který se stal základem digitální knihovny Kramerius (2003). Spolupracoval na řadě pilotních projektů programu UNESCO Paměť světa, školicích materiálech k digitalizaci UNESCO a FAO, je členem týmu rozvoje digitální knihovny Manuscriptorium. Od roku 2011 se také jeho zásluhou realizoval projekt se společností Google na digitalizaci starých tisků. Je odborným garantem programu Ministerstva kultury VISK 6 na digitalizaci rukopisů a starých tisků a koordinátorem institucionálního výzkumu Národní knihovny ČR.

Blahopřejeme!


Foto: Magnesia Litera

Cenu Magnesia za přínos knižní kultuře získal náchodský rodák Knoll >>