Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality Kramerius 3 je opět v provozu

Kramerius 3 je opět v provozu

Po kybernetickém útoku, který Národní knihovnu ČR postihl na jaře letošního roku, si nyní uživatelé mohou opět prohlížet obsah digitální knihovny Kramerius 3.
Kramerius 3 je opět v provozu

NDK logo

Digitální knihovna Kramerius 3 je znovu funkční. Po kybernetickém útoku, který Národní knihovnu ČR postihl na jaře letošního roku, je nyní aplikace Kramerius 3, jako součást Národní digitální knihovny, opět v provozu a uživatelé si tak mohou prohlížet její digitalizovaný obsah.
Kramerius 3 je starší verzí digitální knihovny novodobých dokumentů, kterou provozuje Národní knihovna ČR. Tato aplikace obsahuje více než 8 milionů zdigitalizovaných stran knih a periodik, a to nejen v českém, ale i v německém a ruském jazyce. Její obsah se postupně převádí do současné verze aplikace Národní digitální knihovny (více zde). Některé dokumenty  – například Národní listy, kde jako redaktoři působili Jan Neruda, Vítězslav Hálek, či bratři Karel a Josef Čapkové – jsou dostupné pouze v aplikaci Kramerius 3.

Digitální knihovna Kramerius 3 je dostupná na adrese http://kramerius.nkp.cz/ a funkční jsou též odkazy z online katalogu NK ČR. Obsah Krameria 3 je k dispozici ve stejném rozsahu, jako byl před přerušením provozu, tedy do května 2021.