Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality Díla nedostupná na trhu jsou přístupná

Díla nedostupná na trhu jsou přístupná

Provoz služby "NDK - COVID" byl k 30. 6. 2021 ukončen. Nadále bude k dispozici služby "Národní digitální knihovna – Díla nedostupná na trhu (NDK-DNNT)".
Díla nedostupná na trhu jsou přístupná

NDK logo

Od 1. července 2021 jsou v Národní digitální knihovně zpřístupněná tzv. díla nedostupná na trhu (DNNT). Uživatelé zapojených knihoven si tak budou moci prohlížet monografie do roku 2000 a periodika do roku 2010, které již není možné na trhu zakoupit.

DNNT je část Národní digitální knihovny, která obsahuje dokumenty, jež jsou chráněny autorským právem (tj. neuplynulo 70 let od smrti autora), ale nejsou na trhu dostupné, a to ani v podobě dalších vydání nebo v elektronické verzi.

V současné době jsou v rámci DNNT přístupné monografie vydané do roku 2000 a periodika do roku 2010. V plánu je tento obsah dále rozšiřovat. Národní digitální knihovna také zpřístupňuje tzv. volná díla, která již autorským zákonem chráněna nejsou. Díla nedostupná na trhu jsou přístupná nejen z knihoven, ale po přihlášení též prostřednictvím vzdáleného přístupu.

Do NDK se pro přístup k dílům nedostupným na trhu mohou přihlásit registrovaní uživatelé zapojených knihoven a institucí (jejich seznam naleznete zde), a to pomocí eduID nebo ID NDK.