Osobní nástroje
Přihlášení do báze NKC        Přihlášení do báze SLK        Plná verze        Kontakt        English   
hledat na webu    hledat v katalogu

  Přejít na obsah | Přejít na navigaci

  Nacházíte se zde: Úvod Služby EOD

  Služba eBooks on Demand

  Služba eBooks on Demand („elektronické knihy na objednávku“) – zkráceně EOD - umožňuje získat v elektronické podobě knihy z fondu NK ČR či Slovanské knihovny vydané v rozmezí let 1500 – 1900, které už nejsou chráněny autorským zákonem. Výstupním formátem EOD je PDF soubor, který umožňuje:

  • zobrazení a prohlížení e-knihy ve standardních softwarech (např. Adobe Acrobat Reader)
  • tisk jednotlivých stran dokumentu nebo celé e-knihy
  • kopírování obrázků a částí textu do jiných aplikací (např. textové editory)

  Pokud to umožňuje kvalita předlohy, je provedeno optické rozpoznávání znaků (OCR). Pak lze v e-knize také vyhledávat pomocí fulltextu.


  Jak EOD funguje?

  Službu EOD může využít jakákoliv fyzická osoba starší než 18 let způsobilá k právním úkonům. Nemusí být přitom registrovaným čtenářem Národní knihovny ČR.

  E-knihy získané prostřednictvím služby EOD smí být použity výhradně pro osobní potřebu a nekomerční účely. E-knihy vytvořené v rámci EOD jsou volně přístupné veřejnosti v  repozitáři UIBK Innsbruck.

  V rámci EOD digitalizujeme vždy celou knihu. Pokud to nedovoluje fyzický stav knihy, nebo je-li zařazena do některého z digitalizačních projektů Národní knihovny ČR, máme právo objednávku odmítnout.

  Poskytování služby EOD se řídí Obchodními podmínkami služby EOD a Ceníkem služby EOD.


  Jak e-knihu získat?

  • Vyhledejte knihu v on-line katalogu NKC, STT či SLK a stiskněte tlačítko „EOD-objednat knihu“.
  • Vyplňte údaje o knize a zvolte způsob dodání, který Vám nejvíc vyhovuje: e-knihu můžete obdržet buď elektronicky (e-mailem Vám zašleme tzv. download link), nebo ji vypálíme na CD/DVD, a to Vám zašleme poštou, případně si je vyzvednete osobně v Národní knihovně.
  • Přijetí objednávky potvrdíme e-mailem a během 14 dnů knihu zdigitalizujeme. Poté budete vyzváni, abyste objednanou e-knihu uhradili. Platbu můžete provést jedním z následujících způsobů:

  Po uhrazení příslušných poplatků obdržíte e-knihu.

  Síť knihoven EOD

  Do projektu eBooks on Demand je zapojena řada knihoven i jiných paměťových institucí z celé Evropy. Pokud knihu, kterou potřebujete, nenajdete ve fondech Národní knihovny ČR, zkuste prohledat souborný katalog EOD – třeba ji mají jinde.

   

  Jana Huňová

  Knihy pro službu EOD můžete hledat v:
  Kontakty

  Národní knihovna ČR
  Referenční centrum
  Klementinum 190, Praha 1
  eod@nkp.cz
  tel.: 221 663 203

  Evropský projekt EOD

  Souborný katalog EOD

  Projekt EOD