Osobní nástroje
Přihlášení do báze NKC        Přihlášení do báze SLK        Plná verze        Kontakt        English   
hledat na webu    hledat v katalogu

  Přejít na obsah | Přejít na navigaci

  Nacházíte se zde: Úvod Služby Wi-Fi v Národní knihovně ČR

  Wi-Fi v Národní knihovně ČR

  V Národní knihovně ČR je pro registrované uživatele k dispozici Wi-Fi síť strukturálního systémemu, který umožňuje pokrýt většinu prostor Klementina a poskytnout Wi-Fi připojení v normách 802.11a,b,g,n s maximální propustností až 300Mbit/s.


  Přehled Wi-Fi sítí a jejich přístupových bodů (AP) v prostorách Klementina

  Název sítě Technický popis Určení
  NK-Simple

  Bez přihlášení přístup pouze k volně přístupným webovým stránkám NK Po úspěšném přihlášení uživatelským jménem a heslem přístup do Internetu (mimo síť NK). Autentikace je šifrovaná, další provoz nikoli.
  Bližší informace o síti NK-Simple

   

  Způsob připojení k síti NK-Simple při využívání prohlížeče Firefox od verze 34.

  Pro registrované uživatele NK. Uživatelé s platnou registrací a bez dlužných pohledávek (včetně výpůjček v prodlení) mají přístup do Internetu a k licencovaným službám.
  STUDOVNA Otevřená síť pro přístup do internetu. Omezení: rychlost, rozsah služeb, velikost stahovaných souborů. Nevyžaduje heslo. Síť umožňující uživatelům přístup do volného internetu, na informační stránky NK a do elektronického katalogu (pro vyhledávání) a naskenovaného katalogu a dalších volně dostupných zdrojů NK ČR bez vstupní autentikace.
  NK-Guests Otevřená síť pro přístup do internetu. Pro návštěvníky besed NK. Omezené pokrytí a výskyt v čase. Není přístup do licencovaných zdrojů.
  NK-Ctecky Zabezpečená síť s přístupem na vyjmenované internetové servery. Pro provoz čteček v majetku NK. Síť čteček je nastavována pracovníky knihovny.
  NK-Staff Zabezpečená síť 802.1X. Pro zaměstnance a jiné osoby ve smluvním vztahu s NK.
  EDUROAM
  (připravuje se)
  Zabezpečená síť 802.1X s autentikací v mateřské organizaci. Plánovaný přístup pro studenty, učitele a vědecké pracovníky, jejichž mateřská organizace je účastníkem EDUROAM.  Jak se připojit k WiFi síti (s notebookem – NTB)

  • Pokud je NTB v síti Klementina poprvé, vyhledá nejsilnější signál nezabezpečené Wi-Fi sítě a k ní se připojí.
  • Jak síť NK-Simple, tak síť STUDOVNA umožňují procházení informačních stránek NK, jakož i práci v elektronickém a naskenovaném katalogu knihovny.
  • Při požadavku na přístup na servery mimo NK v síti NK-Simple je vyvolán přihlašovací formulář. Po vyplnění čtenářského jména a hesla (první a druhý kód uvedený na čtenářském průkazu; místo druhého kódu se zadá jiný PIN, je-li uživatelem uložen) získá čtenář přístup do veřejné sítě.

  Rozdíl NK-Simple proti STUDOVNA:

  • Ze sítě STUDOVNA nejsou licencované zdroje předplacené knihovnou (např. EBSCO, ebrary, Naxos, World Biographical Index Online) přístupné přímo, ale pouze prostřednictvím vzdáleného přístupu (po přihlášení prostřednictvím HAN či Shibboleth), z NK-Simple je přístup prostřednictvím Shibboleth k dispozici přímo.
  • Ze sítě STUDOVNA nejsou přístupné některé síťové služby (ssh), z NK-Simple je služba povolena.
  • Síť STUDOVNA má omezenou rychlost připojení a velikost stahovaných souborů. Tato omezení nejsou pro NK-Simple uplatněna.

  Problémy s připojením:

  • Přihlášení do NK-Simple trvá i více než 5 vteřin.
  • Jméno a heslo je nezbytné vyplnit přesně tak, jak byly zadány (podle čtenářského průkazu).
  • Možné důvody odmítnutí připojení:
   • překročení výpůjční lhůty
   • nezaplacená pohledávka (bohužel, i ta v rámci MVS – nelze odfiltrovat)
   • jiný problém, kontaktujte knihovníka (např. vzkaz o vracející se e-poště)
   • ve Vámi zadaném PIN je znak s diakritikou

  Zaměstnanci Národní knihovny ČR nezajišťují konfiguraci vlastních zařízení uživatelů.

  Jana Huňová