Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Odborné činnosti Oddělení rukopisů a starých tisků

Oddělení rukopisů a starých tisků

  1. Bibliotheca NationalisFond
  2. Katalogy a databáze
  3. Činnost
  4. Studovna
  5. Kontakty
  6. Odkazy
  7. Elektronické objednávky do studovny

Aktuality

Přejeme Vám hodně štěstí a zdraví do nového roku!!!

Revize Návštěvního řádu Studovny ORST

Upozorňujeme na změny Návštěvního řádu naší studovny. Mezi jinými upozorňujeme zejména na to, že nyní je povoleno fotografování knihovních jednotek z historického fondu: vlastní zařízení (fotoaparát, mobil) lze použít pouze po předchozí domluvě a povolení ze strany knihovníků při fotografování „z ruky“, bez blesku/intenzivního světla, pro osobní potřebu.

Nové zdigitalizované rukopisy

Zpřístupnili jsme další rukopisy, tentokráte převážně z bývalé Lobkowiczké knihovny!!! Digitalizované jednotliviny mají různorodý obsah (texty teologické, liturgické, historické, filozofické...) Nejstarší z nich pochází z 13. století, nejmladší z počátku 16. století. Z jazykového hlediska výrazně převažuje latina, digitalizována je ale také významná památka české literatury, tzv. Hradecký rukopis s duchovními skladbami a satirami (signatura XXIII G 92). Pro poznání polských dějin je stěžejním rukopis se seznam vratislavských biskupů (XXIII F 95). Za pozornost jistě stojí pozdně středověký rukopis s texty Brigity Švédské (XXIII G 57) anebo původem francouzská templářská Regula (XXIII G 66) ze 13. století. Všechny jsou volně přístupné ve virtuální knihovně Manuscriptorium www.manuscriptorium.com .

Drobná knížka s tajemstvím

Národní knihovna ČR zakoupila v londýnské aukční síni Dreweatts and Bloomsbury Auctions malou modlitební knihu z roku 1655. Tento zajímavý rukopis patřící Anně Kateřině Karbanové z Volšan sloužil také jako památník a přináší mnoho nového k poznání pobělohorské exulantské kultury.

 

 

Unikátní virtuální výstava "...a slovo se stalo hudbou"