Osobní nástroje
Přihlášení do báze NKC        Přihlášení do báze SLK        Plná verze        Kontakt        English   
hledat na webu    hledat v katalogu

  Přejít na obsah | Přejít na navigaci

  Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Odborné činnosti Oddělení rukopisů a starých tisků

  Oddělení rukopisů a starých tisků

  1. Bibliotheca NationalisFond
  2. Katalogy a databáze
  3. Činnost
  4. Studovna
  5. Kontakty
  6. Odkazy
  7. Elektronické objednávky do studovny

  Aktuality

  Doporučená forma citace signatur originálů ze sbírek ORST

  Níže předkládáme doporučenou formu citace signatur originálů ze sbírek našeho oddělení:

  (1) Pro jazykově české texty (nezávisle na jazyku originálu rukopisu): NK Praha + signatura (například NK Praha XIII C 1a, lze také NK Praha XIII.C.1a)

  (2) Pro jazykově anglické texty: NL Prague + signatura (například NL Prague XIII C 1a, lze také NL Prague XIII.C.1a)

  (3) Pro jazykově německé texty: NB Prag + signatura (například NB Prag XIII C 1a, lze také NB Prag XIII.C.1a)

  Letní otevírací doba Studovny

  platná od 2. července 2018 do 2. září 2018:

  úterý a čtvrtek 9.00 - 19.00

  Nabídka odborné stáže

  Nabízíme možnost absolvování odborné praxe pro studenty všech cyklů studia. Během praxe se student seznámí se základním chodem oddělení, rozložením fondu a aktuálními pracovními postupy. Úměrně k znalostem a dovednostem nabytým v dosavadním studiu a případné předcházející praxi, budou uchazeči svěřeny samostatné dílčí úkoly při zpracování a manipulaci s jednotlivými fondy. Praxe bude vždy po vzájemné domluvě upravena na míru dle osobních a studijních možností, odborných nebo zájmových preferencí a aktuálních potřeb oddělení. Naším cílem je umožnit studentům získat cenné zkušenosti z odborné praxe a propojit vzájemnou spoluprací obě instituce. Zároveň se snažíme o vytvoření aktivního odborného prostředí a propojení více odborných generací. Při bližším zájmu můžete kontaktovat vedoucí oddělení PhDr. Veroniku Procházkovou nebo PhDr. Renátu Modrákovou.

  Revize Návštěvního řádu Studovny ORST

  Upozorňujeme na změny Návštěvního řádu naší studovny. Mezi jinými upozorňujeme zejména na to, že nyní je povoleno fotografování knihovních jednotek z historického fondu: vlastní zařízení (fotoaparát, mobil) lze použít pouze po předchozí domluvě a povolení ze strany knihovníků při fotografování „z ruky“, bez blesku/intenzivního světla, pro osobní potřebu.

  Nové zdigitalizované rukopisy

  Rukopis III C 2Digitalizovali jsme dalších 12 rukopisů!!! Byly to zejména lékařské a astronomické rukopisy (například I E 42, I H 2, III C 2 či I F 11) vesměs z 15. století. V rukopise III C 2 jsou zpřístupněny zajímavé nákresy a náčrtky. Další rukopisy obsahují díla Tomáše Akvinského (III E 5 a III E 6), Johanna Hymnonida (III E 11), Petra de Tarantasia (později papeže Innocence V., III E 9). Z bývalé pražské Lobkovické knihovny byly vybrán rukopis se smíšenými texty z bývalého premonstrátského kláštera ve Weissenau (XXIII G 49) a dále kodex s díly Peregrina de Opolia (XXIII F 136). Cenný je rukopis III E 12 s texty Ambrosia Mediolanensis z 12. století. Všechny jsou volně přístupné v naší digitální knihovně Manuscriptorium.

   

  Výstava Lobkowiczká mapová sbírka

  Zveme Vás na výstavu Lobkowiczká mapová sbírka, která bude zahájena ve čtvrtek 26. dubna v 17 hodin v Galerii Klementinum (Mariánské náměstí 190/5, Praha I). Výstava potrvá do 17. 6. 2018 (úterý-neděle, 10,30-18,00). V rámci výstavy budou vystaveny originály z naší mapové sbírky.

  ¨