Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - titulní strana Nové číslo e-zpravodaje Národní knihovny

Nové číslo e-zpravodaje Národní knihovny

V aktuálním čísle představujeme moderní přístroje, s nimiž se pracuje v Odboru ochrany knihovních fondů. Přečtěte si, jak dopadlo vyhlášení oblíbené ankety Dotaz roku. Nechybí ani pravidelné rubriky a pozvánky na kulturní akce.
Nové číslo e-zpravodaje Národní knihovny

lupa

Číslo 4/2019 (PDF)Informace o časopise

Z obsahu aktuálního čísla vybíráme:

Co je nového?

V době letních prázdnin proběhne od pondělí 29. července do neděle 11. srpna tradiční letní uzavírka určená revizním a úklidovým pracím. Zavřeno bude také o sobotách a nedělích a v době státního svátku 5. července.

Od června je možné tisknout z digitální knihovny Kramerius černobílé kopie ve formátech A3 a A4 ve zvýšené kvalitě! Více informací včetně ceníku v e-zpravodaji.

Přečtěte si, jak dopadlo vyhlášení oblíbené ankety Dotaz roku! Mezi třemi nejlepšími se umístil dotaz „Jak se zbavit cvrčka na zahradě?“Kolik bylo třeba dřeva na stavbu válečné lodi?“ a „Jaká je kapacita Školy čar a kouzel v Bradavicích?“ Vítězný dotaz vám představíme na straně 2.

Upozorňujeme, že od 2. května 2019 proběhla změna kontaktů pro službu CIP – Katalogizace v knize. Nově funguje e-mailová adresa cip@nkp.cz.

Portál Knihovny.cz připravil na léto skvělou službu – Volně dostupné e-knihy ke stažení. Vybírat si můžete z více než 1500 titulů, které byly získány pod záštitou Městské knihovny v Praze. Jak se do sbírky dostat a jak s ní zacházet, se dozvíte v článku Soni Vondrákové.

Jaké novinky nabízí databáze novinových článků Anopress? Jedná se například o bohatší obsah nebo tzv. osobní schránku, díky které si články budete moci ukládat, hodnotit, editovat nebo tisknout. Praktický návod „jak na to“ najdete v e-zpravodaji.

V Knižních novinkách vám představíme první letošní číslo časopisu Knihovna: knihovnická revue. Najdete zde mimo jiné teoretickou studii Jiřího Stodoly Informace jako pojem a pojem jako informace ve světle epistemologie a metodologie.

Představujeme

Před 100 lety podepsal prezident T. G. Masaryk základní dokument o veřejných knihovnách tzv. Knihovní zákon. Článek Renaty Salátové připomene, co vše tento významný dokument přinesl.

Na straně šest vám přiblížíme nově přístupnou databázi z oblasti jazykovědy MLA International Bibliography with Full Text.

Přečtěte si o ultramoderních přístrojích v NK ČR, s nimiž pracuje Odbor ochrany knihovních fondů. Z grantových projektů Ministerstva kultury na podporu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity byly pořízeny přístroje Videokomparátor VSC 8000 a kabinová sestava pro digitální radiografii.

Monika Hrušková vás seznámí s fungováním doplňování knihovního fondu Knihovny knihovnické literatury (KKL).

Zajímavosti a tipy

V pravidelné rubrice Co čte knihovník? si Jan Lukavec „posvítí“ na knihu peruánského spisovatele Maria Vargase LIosi, nositele Nobelovy ceny za literaturu. Kniha Volání kmene nabízí celou řadu nevšedních úvah a polemik.

V červenci uplyne 105 let od začátku 1. světové války. Tragický sled událostí odstartoval 28. června 1914 atentátem na arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este a jeho choť Žofii. Podrobnosti čerpané z tehdejšího denního tisku najdete na straně deset.

Historické události z let končících devítkou připomenou obsazení Pražského hradu králem Janem Lucemburským, smrt malíře Alfonse Muchy či dobytí Jeruzaléma v roce 1099.

Zveme Vás

Do 4. 7. probíhá v Národní knihovně výstava Kartografie v časech mezi poustevnami a koněspřežkou.

Dne 24. 8. od 21:00 jste srdečně zváni na venkovní divadelní představení Strašidlo cantervillské. Komedie podle stejnojmenné povídky Oscara Wilda z roku 1887 se odehraje v jedinečném prostředí Révového nádvoří v Klementinu. Více na www.strasidlonazamku.cz.