Osobní nástroje
Přihlášení do báze NKC        Přihlášení do báze SLK        Plná verze        Kontakt        English   
hledat na webu    hledat v katalogu

  Přejít na obsah | Přejít na navigaci

  Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality Aktuality 2015

  Aktuality 2015

  Slavné stavby rodiny Luragů v Čechách
  Výstava, kterou připravilo Kotěrovo centrum architektury, představuje stavby Carla a Anselma Luragů, které se zachovaly v Čechách do dnešních dnů.
  Biblické příběhy
  Výstava "Biblické příběhy na renesančních iluminacích" představí vybrané hudební rukopisy, kancionály a graduály z fondů NK. Galerie Klementinum - Výstavní sál od 19. 11.
  Tisková zpráva NK
  27. 11. 2015 - Vyjádření Národní knihovny ČR k soudnímu sporu se studiem HŠH architekti. Národní knihovna ČR vyjadřuje lítost nad tím, že k soudnímu sporu vůbec došlo ...
  Otevření Referenčního centra
  Provoz Referenčního centra NK v náhradních prostorách je obnoven od pondělí 2. listopadu 2015. Bližší informace o poskytovaných službách najdete na webu NK.
  Konference: Nabokov. Pražská větev
  Zveme vás na konferenci, kterou pořádá sdružení Ruská tradice za podpory Slovanské knihovny. Akce se uskuteční ve čtvrtek 26. listopadu 2015 od 10 hodin v NK.
  Knižní poslechovka
  Setkání spisovatelů různých generací v rámci třetího ročníku mezigeneračního festivalu Old´s cool ReFestival 2015. Akce se koná 30. 9. 2015 od 17.30 v učebně č. 210. Vstup volný.
  Významný knižní dar
  V srpnu 2015 získala Národní knihovna štědrý dar od Sudetoněmecké akademie věd a umění. V převážné většině jde o bohemikální knihy z celé řady oborů.
  P. N. Savickij: vědec, myslitel, člověk
  Zveme Vás na mezinárodní kulatý stůl věnovaný 120. výročí narození P. N. Savického (1895–1968). Pořádají Slovanská knihovna a Slovanský ústav Akademie věd ČR.
  Dějiny 20. století pohledem „Krokodýlu“
  Tématem besedy je časopis „Krokodil“ (1922–1992) a jeho místo v sovětské kulturní propagandě. Beseda je součástí programu festivalu současné ruské kultury KULTURUS.
  Dřevěné kostely Podkarpatské Rusi
  Přednáška Mychajla Syrochmana, předního znace dřevěné karpatské sakrální architektury, jejíž součástí bude prezentace nově vydaného fotoalba.
  Národní knihovna ČR je nejkrásnější
  Je pražské Klementinum nejkrásnější knihovnou na světě? Čtenáři amerického serveru www.boredpanda.com, který se specializuje na špičkové fotografie a ilustrace, si to určitě myslí.
  Návštěva ministra kultury v NK
  Ministr kultury Daniel Herman 1. září navštívil NK ČR, kde jednal s generálním ředitelem Petrem Kroupou. Tématem jednání bylo aktuální dění v NK ČR a revitalizace Klementina.
  Knihy znovu nalezené
  Neumíte si představit, co se děje s knihami v projektu Knihy znovu nalezené? Co všechno s nimi musíme udělat, vám pomůže pochopit přehledný diagram a pět navazujících článků.
  Klementinum v novém kabátě
  Národní knihovna představí za dva měsíce novou studii provozně dispozičního řešení svého sídla v centru Prahy – areálu Klementina. Vítěz výběrového řízení – Architekti Hrůša & spol., Ateliér Brno, s. r o. – má za úkol zpracovat novou studii zejména s ohledem na sloučení III., IV. a V. etapy rekonstrukce areálu.
  Knihy znovu nalezené
  Na prohlídce stálé expozice, za kterou stojí zahraniční partner našeho projektu Knihy znovu nalezené, organizace Stiftelsen Arkivet, nás mrazilo v zádech. Organizace totiž sídlí v budově bývalého gestapa.
  Mimořádné vystavení dvou rukopisů
  V rámci výstavy "Jan Hus. Problém přijmout svobodu" budou ve dnech 12. 6. -14. 6. mimořádně vystaveny dva bohatě iluminované rukopisy s vyobrazením upálení mistra Jana Husa.
  Cena INFORUM 2015
  Letošní cenu INFORUM získala služba Ptejte se knihovny za nový modul podporující plynulé funkce kooperačního systému. Zásadní změnou v novém modulu pro správu PSK je ucelenější práce s dotazy.
  Knižní novinky ze Světa knihy 2015
  Na letošním knižním veletrhu Svět knihy Praha 2015 Národní knihovna získala několik desítek knih, některé darem, většinu nákupem, slevy přitom činily 30 % i více. Více >>
  Webarchiv: Mistr Jan Hus
  Webarchiv nezůstal stranou oslav významného výročí. K příležitosti 600. výročí od upálení Mistra Jana Husa v Kostnici připravil výběr webových stránek s touto tématikou.
  Karel Vodák (1923-2000)
  Expozice představuje průřez tvorbou grafika, ilustrátora, akademického malíře a typografa Karla Vodáka, který navrhl 22 poštovních známek, 27 filmových plakátů, 185 knižních obálek a vytvořil téměř patnáct set knižních ilustrací.
  Informační stánek NK přestěhován
  Z důvodu probíhající revitalizace areálu Klementina byl informační stánek NK od hlavního vchodu dočasně přemístěn do předsálí Zrcadlové kaple. Děkujeme za pochopení.
  Hudební oddělení NK přestěhováno
  Od 16. března 2015 budou online objednané hudební dokumenty zpřístupňovány ve studovně rukopisů a starých tisků (ORST). Další informace o změnách provozu sledujte na webu NK.