Osobní nástroje
Přihlášení do báze NKC        Přihlášení do báze SLK        Plná verze        Kontakt        English   
hledat na webu    hledat v katalogu

  Přejít na obsah | Přejít na navigaci

  Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality Aktuality 2014

  Aktuality 2014

  První místo v prestižní soutěži
  V soutěži projektů elektronizace veřejné správy "The best 2014 – MasterCard" byla oceněna Národní knihovna za projekt Vytvoření Národní digitální knihovny (NDK).
  Správa elektronických publikací
  Zveme vás na seminář "Správa elektronických publikací v síti knihoven ČR", který se koná 2. prosince 2014 od 10 hod. v Nostickém paláci (Ministerstvo kultury ČR).
  Nové číslo e-zpravodaje Národní knihovny
  Právě vyšlo nové číslo e-zpravodaje Národní knihovny ČR. Elektronický dvouměsíčník nabízí informace o novinkách, službách, výstavách a zajímavostech v Národní knihovně.
  Národní knihovna je Přátelské místo
  Národní knihovna je držitelkou certifikátu Přátelské místo. NK ČR garantuje svým klientům s nejrůznějšími typy omezení profesionální přístup a přístupnost služeb.
  Knižní veletrh ve Frankfurtu n. M.
  Pracovníci Národní knihovny se i letos zúčastnili knižního veletrhu ve Frankfurtu. Získali zde přes 220 publikací, některé darem, většinu nákupem s výraznými slevami.
  Den archeologie v Klementinu
  Zveme vás na komentované prohlídky archeologického výzkumu Klementina, které proběhnou 18. října. Odborníci z NPÚ vás seznámí s průběhem výzkumu a novými objevy.
  Prezentace knihy
  Zveme vás na prezentaci knihy "Zmizelý svět Podkarpatské Rusi ve fotografiích Rudolfa Hůlky (1887–1961)", která proběhne 16. října 2014 od 17 hodin v Literární kavárně Knihkupectví Academia.
  Nositelé Medaile Z. V. Tobolky 2014
  Nositelkami Medaile Z. V. Tobolky za významný přínos k rozvoji českého knihovnictví se letos staly pracovnice Národní knihovny Mgr. Marie Balíková a PhDr. Hana Nová.
  Národní knihovna v Nostickém paláci
  Navštivte o víkendu 27. - 28. září stánek Národní knihovny v Nostickém paláci, kde budou probíhat Dny otevřených dveří Ministerstva kultury ČR, a získejte zvýhodněné vstupné na výstavu.
  Zmizelý svět Podkarpatské Rusi
  Unikátní česko-anglická obrazová publikace představuje fotografie Rudolfa Hůlky (1887-1961) ze sbírek Slovanské knihovny. Vychází 20. srpna 2014.
  Zákazu vjezdu dvoukolek "segway"
  Z důvodu hromadících se stížností návštěvníků, uživatelů a pracovníků NK platí od 15. srpna 2014 zákaz vjezdu tzv. samobalančních dvoukolek do areálu Klementina - sídla NK ČR.
  Grónské mýty a pověsti
  Výstava představuje knižní ilustrace Martina Velíška ke knize Grónské mýty a pověsti. Výstavu v září doplní přednášky o Grónsku i jeho mytologii, které pronese kurátor výstavy ...
  Slovanská knihovna - změna
  Od 4. srpna 2014 jsou z důvodů rekonstrukce Klementina přestěhovány půjčovna a studovna Slovanské knihovny do provizorních prostor. Více ...
  Nově zdigitalizované mapy ze sbírky NK
  Mezi nově zpřístupněnými dokumenty na portálu manuscriptorium.com najdete mapy nejrůznějších částí Evropy a Ruska z druhé poloviny 18. a počátku 19. století.
  Seznamy padlých v první světové válce
  Pátrejte po svých předcích: seznamy padlých, zemřelých, nezvěstných, raněných či zajatých v první světové válce najdete v digitální knihovně Kramerius.
  Příjem povinného výtisku - změna
  Pracoviště oddělení doplňování domácích dokumentů, které přijímá povinný výtisk neperiodických publikací, bylo přemístěno.
  Novinky ze Světa knihy 2014
  Na letošním knižním veletrhu Národní knihovna získala několik desítek knih, některé darem, většinu nákupem s využitím výrazných veletržních slev. Více ...
  Nové umístění pracovišť Národní knihovny
  Přehled pracovišť Národní knihovny, která byla z Klementina přemístěna do Centrálního depozitáře v Hostivaři najdete zde ...
  Obrázky z pouti
  Výstava představí výběr z kolekce svatých obrázků ze sbírek Muzea Jindřichohradecka doplněný ukázkami řemeslných výrobků inspirovaných lidovou zbožností - od 7.5.
  artarchiv.cz
  Expozice artarchiv.cz představuje činnost Archivu výtvarného umění a atraktivní archivní dokumenty vybrané podle jejich typu – katalog, pozvánka, písnička, fotografie ... od
  Knižní veletrh a festival Svět knihy Praha 2014
  Navštivte stánek Národní knihovny ČR na 20. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu, který se koná ve dnech 15. - 18.5. 2014.
  Kritické vydání deníků papeže Jana XXIII.
  V březnu 2014 obdržela Národní knihovna 10 obsáhlých svazků kritického vydání deníků papeže Jana XXIII., který bude 27. 4. 2014 svatořečen.
  Setkání s ... Karlem Hvížďalou
  Zveme vás na besedu s publicistou, spisovatelem a dramatikem Karlem Hvížďalou, který představí svou poslední knihu Jak myslet umění - 24.4. od 17.30 hod.
  Knižní veletrh v Londýně 2014
  Další z knižních veletrhů, na které se letos vypravili pracovníci Oddělení doplňování zahraničních dokumentů NK, byl ten londýnský. Získali zde nové knihy pro fond NK.
  Kupbook v Národní knihovně
  Národní knihovna se připojila k projektu KupBook a stala se jedním z míst, kde čtenáři najdou box s výběrem knih, z nichž každou si mohou koupit "za dvacku".
  Autorské čtení Ireny Douskové
  Setkání se spisovatelkou Irenou Douskovou, která mj. představí svou novou knihu Medvědí tanec, se koná 9. dubna od 17.30 v Zasedacím sále NK. Srdečně vás zveme.
  Jarní Srdíčkové dny v Klementinu
  Národní knihovna se zapojila do akce pořádané o.p.s. Život dětem. Ve dnech 24.-28.3. mohou návštěvníci Klementina zakoupit srdíčko na podporu vážně nemocných dětí v ČR.
  Národní agentury na nové adrese
  Národní agentura ISBN v ČR a Národní agentura ISMN v ČR sídlí od 24.3.2014 v nové budově Centrálního depozitáře Hostivaři. Telefony i e-maily zůstávají v platnosti.
  Prohlídka nové budovy depozitáře v Hostivaři
  Srdečně vás zveme na komentované prohlídky nové budovy Centrálního depozitáře NK v Hostivaři, které se konají v sobotu 15. března 10 - 17 hod.
  Zkušební přístup do Education Source
  Přes 1700 časopisů a 550 monografií z oblasti vzdělávání v plnotextové databázi. NK nabízí svým uživatelům zkušební online přístup do 22. února.
  Spisovatele Dana Browna okouzlila Národní knihovna
  Autor bestsellerů jako Šifra mistra Leonarda, Andělé a démoni, Ztracený symbol a nejnověji také Inferno navštívil během své návštěvy Prahy Národní knihovnu ČR.