Osobní nástroje
Přihlášení do báze NKC        Přihlášení do báze SLK        Plná verze        Kontakt        English   
hledat na webu    hledat v katalogu

  Přejít na obsah | Přejít na navigaci

  Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality

  Aktuality

  Smuteční oznámení
  S lítostí oznamujeme, že v sobotu 17. června 2017 zemřel po krátké těžké nemoci ve věku nedožitých 78 let literární historik, knihovník a slavista PhDr. Jiří Vacek.
  Jiří Studený – Tvůrčí psaní
  Kurz nabídne přehled základních metod tvůrčího psaní využitelných nejenom v oblasti osobních kreativních cílů, ale též v oblasti hlubší motivace a sebereflexe.
  František Skorina a Praha
  V Národní knihovně se 15. června 2017 konala série akcí k 500. výročí vydání Skorinovy pražské Bible, prvního překladu Bible do církevní slovanštiny.
  Cena Rudolfa Medka
  Zveme Vás na slavnostní udílení Ceny Rudolfa Medka pro rok 2017. Cenu obdrží historik Mečislav Borák, in memoriam a literární historik a kritik, rusista, filolog a pedagog Martin C. Putna.
  Jednání ředitele NK s odbory
  Dnes v odpoledních hodinách proběhlo jednání mezi novým generálním ředitelem Národní knihovny PhDr. Martinem Kocandou a zástupci oborové organizace.
  Nový ředitel Národní knihovny ČR
  Ministr kultury Daniel Herman jmenoval nového ředitele Národní knihovny ČR. V čele knihovny stanul PhDr. Martin Kocanda.
  Národní digitální knihovna
  PhDr. Petr Kroupa, pověřený řízením Národní knihovny ČR, zrušil zadávací řízení na veřejnou zakázku „Zajištění udržitelnosti provozu Národní digitální knihovny“.
  Představení knihy Přízrak Klementina
  Tereza Meravá, úspěšná autorka dětských knih a novinářka, představila v Klementinu dětskou osobní knížku s názvem Přízrak Klementina.
  Z periférií
  Zveme vás na další akci z cyklu Klementinum 190. Autorské čtení slovenské spisovatelky a dramatičky Jany Bodnárové, které bude doplněné její video poezií, se koná 18. května.
  Svět knihy Praha 2017
  Srdečně vás zveme na 23. mezinárodní knižní veletrh a literární festival, který se koná ve dnech 11.-14. května 2017 v Průmyslovém paláci na Výstavišti v Praze.
  Výstava výtvarníka Miloslava Troupa
  Národní knihovna ČR ve spolupráci se Společností Troup 2017 pořádá výstavu u příležitosti 100. výročí narození výtvarníka Miloslava Troupa.
  Výroční zpráva 2016
  Výroční zpráva za uplynulý rok opět potvrdila, že činnost NK ČR, je značně rozsáhlá nejen coby řídícího a metodického orgánu v systému českých státních veřejných knihoven ...
  Klementinum 190: Hadry a drát
  24. dubna 2017 v 18.30 hod. ožije bývalá spojovací chodba v Klementinu další akcí z cyklu Klementinu 190. Petr Hruška bude číst básně i prózy z nových knih.
  O první bazar knih byl velký zájem
  Velký zájem vzbudil nový projekt NK ČR - Bazar knih. Knihy tentokrát věnovali knihovníci z vlastních domácích zdrojů. Návštěvníci si mohli odnést zdarma knihy, o které měli zájem.
  Velikonoční jarmark v Klementinu
  Nádvoří Klementina ožije na jeden den atmosférou jarních svátků a velikonočních tradic. K vidění i k zakoupení budou tradiční i originální rukodělné výrobky.
  Básničky pre domáce paničky
  Zveme vás na autorské čtení slovenské básnířky Mirky Ábelové z její úspěšné sbírky "Básničky pre domáce paničky", které se koná 30. března od 17 hod. - vstup volný.
  K uctění památky Jana Patočky
  Zrcadlová kaple v Klementinu zažila 9. března významnou společenskou událost: Koncert k uctění památky 40. výročí úmrtí Jana Patočky, významného filosofa 20. století a mluvčího Charty 77.
  Gotický reliéf Ježíše Krista
  V Akademické farnosti u Nejsv. Salvátora byl představen šest století starý gotický reliéf zobrazující Ježíše Krista v Getsemanech. Fragment byl náhodně objeven v loňském roce.
  Výstava Írán - laskavá země byla zahájena
  O krásách Íránu se můžete přesvědčit na výstavě s názvem: Írán – laskavá země, která probíhá ve Výstavní chodbě v přízemí Klementina.
  Pomoc Národní knihovně Somalilandu
  Během své únorové návštěvy ČR se Ahmed Tahir Elmi, ředitel somalilandské Národní knihovny setkal také s Petrem Kroupou, ředitelem Národní knihovny ČR. Protože somalilandská knihovna trpí velkým nedostatkem kvalifikovaného knihovnického personálu, nabídl ředitel Národní knihovny ČR zaškolení jednoho až dvou somalilandských zaměstnanců v rámci jejich měsíční stáže v Praze. Národní knihovna ČR zaučí zahraniční kolegy v základech evidence knih, signaturizace, elektronizace a vysvětlí výpůjční systém, který funguje v České republice.
  Novinářská etika – lhát se může?
  Vyjádření ředitele Národní knihovny ČR k článkům věnovaným výběrovým řízením Národní knihovny ČR, které byly publikovány v poslední době v Lidových novinách.
  737 návštěvníků v první den výstavy
  Výstava s názvem To se Marii Terezii povedlo u příležitosti 240. výročí otevření klementinské knihovny pro veřejnost přilákala první den konání 737 návštěvníků.
  Klementinum slouží čtenářům 240 let
  Výstava s názvem To se Marii Terezii povedlo, pořádaná u příležitosti 240. výročí otevření klementinské knihovny pro veřejnost, představí dokumenty z historie knihovny.
  Prohlášení ředitele Národní knihovny
  Národní knihovna České republiky se důrazně ohrazuje proti zavádějícím a nepravdivým informacím, které uvádí redaktorka Kateřina Menzelová v Lidových novinách.
  Má ukrajinština svou historii?
  Zveme Vás na přednášku předsedy Mezinárodní asociace ukrajinistů prof. Michaela Mosera a prezentaci jeho nové publikace.
  Jak Češi pomáhali budovat mladé Bulharsko
  Přijďte se seznámit s dvacítkou nejvýznamnějších Čechů, kteří pomáhali od roku 1878 budovat nové Bulharsko. Panelová dokumentární výstava s názvem Bulharští Češi, která mapuje jejich životní osudy, proběhne od 19. 1. – 25. 2. ve Výstavní chodbě Národní knihovny v Praze.
  Knižní novinky vydané Národní knihovnou
  Národní knihovna ČR vydala koncem roku 2016 dvě nové publikace ke středověké knižní kultuře: Úřední jednolistové tisky jagellonského věku a Soupis středověkých latinských rukopisů ...
  Aktuality 2016
  Aktuality 2015
  Aktuality 2014
  Aktuality 2013
  Aktuality 2012